Przejdź do treści

O firmie Semperit

  • przez
Sempermed

Obecnie firma Semperit należy do światowej czołówki producentów wyrobów gumowych. Posiada 22 zakłady produkcyjne na całym świecie i zatrudnia ponad 7000 osób. Swoją działalność rozpoczęła jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku.

Semperit w przeszłości

Historia firmy Semperit rozpoczęła się ponad 190 lat temu od produkcji odzieży wodoodpornej. W kolejnych latach lista oferowanych produktów stale się poszerzała m. in o opony do powozów i później także samochodów. W 1906 roku nową linię opon nazwano Semperit, a kilka lat później markę opon zaadoptowano jako nową nazwę dla całej firmy – Semperit Gummiwerke.

Szybki rozwój firmy stanął pod znakiem zapytania w 1945 roku, kiedy to Związek Radziecki przejął w ramach reparacji wojennych niemal wszystkie maszyny i urządzenia produkcyjne. Jednak w ramach Planu Marshalla i dzięki pomocy udziałowców firmę udało się odbudować i znów stała się jednym z wiodących producentów austriackich.

Kolejne trudne chwile przyszły po roku 1973. Kryzys naftowy spowodował załamanie na rynku opon. Ta, wcześniej dochodowa część produkcji zaczęła przynosić straty. Na początku lat osiemdziesiątych wdrożono program naprawczy w efekcie którego w 1985 roku segment oponiarski został sprzedany holdingowi Continental.  W ramach restrukturyzacji dokonano przeglądu szerokiego wachlarza produktów i zrezygnowano z wyrobów przynoszących straty, jak produkcja gumowych pontonów czy materacy. W ofercie pozostały m.in rękawiczki, węże, profile gumowe i taśmociągi.

Semperit dzisiaj

Obecnie Semperit dzieli się na działy: Sempermed (rękawiczki), Semperflex (węże hydrauliczne i przemysłowe), Sempertrans (taśmy przenośnikowe), Semperform (profile gumowe, uszczelki, poręcze do schodów ruchomych itp).

Produkcja rękawiczek lateksowych rozpoczęła się w Sempericie w roku 1920. Początkowo produkcja odbywała się tylko w Europie. W związku z cięciem kosztów  w 1989 roku produkcję rękawiczek zabiegowych przeniesiono do Tajlandii. Rękawiczki chirurgiczne są jednak do dnia dzisiejszego produkowane w Europie (zakłady w Austrii i na Węgrzech). Sempermed sprzedaje swoje produkty pod markami Sempercare i Protects Clinic (linie produktów medycznych) oraz Semperguard i Protects Hygienic (produkty dedykowane dla przemysłu). W ofercie znajdują się rękawiczki lateksowe, nitrylowe i winylowe. Ostatnie inwestycje w produkcję i rozwój stawiają Sempermed w czołówce producentów rękawiczek.

Węże hydrauliczne i przemysłowe produkowane przez Semperit doceniane są na całym świecie. Węże oznaczone logo Semperflex można znaleźć m. in. w samochodach, na stacjach benzynowych, w koparkach i spychaczach oraz w myjkach wysokociśnieniowych. Dużym uznaniem cieszą także w kopalniach, zakładach przemysłowych i spożywczych.

Sempertrans posiada zakłady produkcji taśm przenośnikowych w Chinach, Indiach, Polsce (fabryka w Bełchatowie jest największym producentem taśm w Europie) oraz we Francji.

Semperform posiada szeroką gamę produktów wśród których są poręcze do schodów ruchomych, uszczelki, profile gumowe, gumowe elementy do urządzeń AGD i do wyciągów narciarskich itd.

Semperflex Semperflex Sempertrans

Semperit jutra

Semperit buduje swoją pozycję w oparciu o szereg wartości. Ochrona praw pracowniczych, zasady zrównoważonego rozwoju, dbałość o środowisko to zasady obowiązujące we wszystkich zakładach koncernu. Produkty firmy Semperit gwarancja wyrobów doskonałej jakości wyprodukowane zgodnie z najwyższymi standardami. Do ich produkcji używane są surowców pochodzących od zaufanych dostawców hołdujących podobnym zasadom co Semperit. Proces produkcji został zorganizowany w sposób gwarantujący bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska. Bo nie liczy się tylko to co jest dzisiaj, ale ważnejsze jest to co będzie jutro.